Şirketler için Horizon Europe ve Diğer Hibe Programları

Horizon Avrupa hibe fonları pek çok katma değeri olan benzersiz bir finansman yapısına sahiptir. Ne yazık ki, bu finansman fırsatı çoğu zaman şirketler tarafından bilinmediği için yeteri kadar fayda elde edilememektedir. Özellikle Türkiye’de kurulu özel ve kamu şirketleri (KOBİ’ler de dahil olmak üzere) AB hibe finansman programlarından Avrupa merkezli firmalar kadar fayda sağlayamamıştır. Avrupa firmaları işini büyütmek için bu fonları verimli kullanırken, Türkiye AB hibe finansman programlarından en az yarar sağlayan ülkeler arasında yer almıştır. Zeeutec olarak KOBİ’lerimizin, start-up’ların bu tür hibe programlarından daha fazla pay alması için bu tür hibe programlarını tanıtmayı, süreçleri hakkında firmalarımızı bilgilendirmeyi amaçlıyoruz ve proje teklifinin yazımından Avrupa Komisyonuna sunumuna kadar her aşamasında firmalarımıza destek oluyoruz.

KOBİ’lerin ve start-up’ların Ar-ge projelerini desteklemek için geliştirilen başlıca hibe programları EIC Accelerator, Eureka ve Digital Avrupa Programıdır.

EIC Accelerator: EIC Accelerator Horizon Avrupa bünyesinde yer alan ve KOBİ’ler için oluşturulan bir hibe finansman programıdır. Bu hibe programı KOBİ’lerin ve start-up’ların yenilikçi çalışmalarını finanse etmek ve Ar-ge ürünlerinin pazara girmesini hızlandırmak için geliştirilmiştir. EIC Accelerator (önceden KOBİ Enstrümanı II. Aşama olarak biliniyordu) son derece sağlam ve yenilikçi projeler, ürünler ve/veya hizmetlerle mevcut şirketlerin büyümesini hızlandırmayı ve önemli pazar mevcudiyetine ulaşmalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

EIC Accelerator hibe programı kapsamında KOBİ’lere 2022 yılı öncesine kadar yalnızca 2,5 milyon Euro’ya kadar hibe desteği sağlanırken, 2022 yılından itibaren öz kaynak desteği de olmak üzere bu rakam 15 milyon Euro’ya yükseltilmiştir. Bu hibeyi kazanmak kolay bir iş değildir ve hazırlık süreci, EIC Accelerator’ın ne aradığının ince ayrıntılarını çok iyi anlamayı gerektirir. Avrupa merkezli firmaların çok sık başvurduğu bir programdır. Ancak, Türk firmaları ise bugüne kadar yok denecek kadar az miktarda EIC Accelerator hibe programından yararlanmıştır.  KOBİ’lerimizin çok azı bu hibe programı hakkında bilgiye sahiptir.

Eğer KOBİ niteliğine haizseniz ve geliştirmekte olduğunuz bir Ar-ge projeniz varsa bu projeniz için EIC Accelerator kapsamında 2,5 milyon Euro’ya kadar hibe alabilirsiniz. Projenizin istenen koşulları sağlaması durumunda bu rakam 15 milyon Euro’ya yükselmektedir.

Firmanızın Ar-ge projesi için EIC Accelerator hibesi almak isterseniz öncelikle EIC Accelerator’ın kurallarına uygun bir şekilde proje teklifi hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için Zeeutec’ten proje teklifi yazma ve inceleme danışmanlığı alabilirsiniz. Ayrıca, proje teklifinizi geliştirmenize yardımcı olmamız dışında projeniz için ihtiyaç duymanız halinde Avrupa merkezli KOBİ’ler arasından iş ortağı bulma konusunda da sizlere yardımcı oluyoruz.

Firmanız için en uygun AB hibe finansman programı tavsiyesi almak, ihtiyaç duymanız halinde proje fikrinize Avrupa’da yerleşik uluslararası konsorsiyum ortağı bulmak için bizden destek alabilirsiniz. Proje teklifinizin hazırlanması ve proje başvuru sürecinin çağrılar açılmasından kapanışına kadar tüm süreci sizler adına takip ediyoruz.

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin!