Eureka Programı

1985 yılında kurulan Eureka finansman programı bugün 45’ten fazla ülkenin dahil olduğu Ar-ge ve inovasyonda uluslararası iş birliği için oluşturulan dünyanın en büyük kamu finansman ağı olma özelliğini taşımaktadır. Eureka programı esnektir ve girişimlere, KOBİ’lere, start-up’lara, büyük şirketlere, araştırma kuruluşlarına ve üniversitelere açıktır. Eureka yıllar içinde Ar-ge’yi en iyi şekilde desteklemek için özel programlar geliştirmiştir.

Eureka Destek Programları

Eurostars

Bu program Horizon Europe aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Eurostars, yenilikçi ürünler, süreçler veya hizmetler yaratan Ar-ge projelerinde iş birliği yapmak isteyen KOBİ’ler için en büyük uluslararası finansman programıdır. Eurostars’ın 37 katılımcı ülkesinden KOBİ’ler, start-up’lar, üniversiteler ve araştırma merkezlerinden proje ortakları seçebilirsiniz. Katılımcı olmayan ülkelerdeki kuruluşlar da bir Eurostars konsorsiyumuna katılabilmektedir.

Innowwide

Bu program Avrupa Yenilikçi KOBİ’ler Ortaklığının bir parçası olarak Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Yenilikçi bir KOBİ iseniz, araştırmanızın veya ticari hedeflerinizin uluslararası pazarlardaki uygulanabilirliğini değerlendirmek için Innowwide’a 60.000 Euro’luk bir hibe için başvurabilirsiniz. Ar-ge’nizi dünyanın her yerindeki pazarlara taşımanız için sizi teşvik eden, destekleyen bir program özelliğini taşımaktadır. Bir hedef bölge ve ülke seçin ve yerel bir muadili bularak başlayabilirsiniz.

Eureka Kümeleri (Clusters)

Pazar ihtiyaçlarını karşılamayı ve ekonomik, teknolojik ve toplumsal zorlukları çözmeyi amaçlayan stratejik teknoloji alanlarına odaklanan endüstri liderli konumundaki uluslararası topluluklardır. Dünyanın dört bir yanından büyük endüstriyel oyuncular, KOBİ’ler, bilgi enstitüleri ve son kullanıcı kuruluşlarıyla iş birliği yapmanıza yardımcı olan bir programdır. Eğer aşağıdaki konularda uzmansanız, Eureka Kümeleri etkinliklerine katılabilir, böylelikle finansmana erişim imkânı sağlayabilir ve pazara yakın projelerde iş birliği yapabilirsiniz.

  • yeni nesil iletişim,
  • düşük karbonlu enerji,
  • yazılım inovasyonu,
  • gelişmiş imalat ve üretim,
  • elektronik bileşenler ve sistemler.

Ağ Projeleri (Network Projects)

Ağ projeleri programı, size proje teklifinizi tasarlama ve ideal konsorsiyumunuzu oluşturma özgürlüğü sunarak, Eureka ülkelerindeki kuruluşlar arasındaki iş birliğini kolaylaştırır. Sınırlı uygunluk kriterleri ve minimum evrak işiyle kamu finansmanına erişiminizi hızlandırır.

Küresel Yıldızlar (Globalstars)

Bu program, Eureka ağında yer almayan ülkelerle proje çağrıları içeren bir finansman programıdır. Çeşitli lider ve gelişmekte olan pazarlarda çalışan kuruluşlarla iş birliğinden yararlanabilirsiniz.

Yatırım Hazırlığı (Investment Readiness) Programı

KOBİ’lerin iş ortakları bulması için çok uluslu kurumsal yatırımcılarla bağlantı kurmasını mümkün kılan Eureka tarafından kurumsal faaliyetler düzenlenmesi ve bu faaliyetlere KOBİ’lerin katılmasını amaçlayan bir programdır. Bu program ile KOBİ’lerin AB dışı yatırımcılar ve önemli stratejik ortaklarla bağlantı kurması için fırsatlar sunan uluslararası etkinlikler organize edilmektedir. Eğer girişiminiz veya KOBİ’niz bir Eureka ülkesinde bulunuyorsa bu programa başvurabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin!